Pepperl + Fuchs NBB2-12GM60-A0 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 NPN 3V 3.24 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 312-9508Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NBB2-12GM60-A0
Thread Size
M12 x 1
Length
2m
IP Rating
IP67
Terminal Type
PVC Cable
Mount Type
Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Nickel Plated Brass
Maximum Detection
3.24mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Country of Origin
Singapore
Product details
Four-wire Threaded Barrel Sensors
Features and benefits
Nickel plated brass housing with PBT sensing face
LED indication
Embeddable
IP67
Operating temperature range -25 → +70°C
No load current 20mA
EN60947-5-2
Short circuit and reverse polarity protection
Configurable N/O or N/C contacts
Pepperl + Fuchs
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 35.258
BD 35.258 Each (Exc. Vat)
BD 38.784
BD 38.784 Each (inc. VAT)
BD 35.258 Each (Exc. Vat)
BD 38.784 Each (inc. VAT)
Thread Size
M12 x 1
Length
2m
IP Rating
Terminal Type
PVC Cable
Mount Type
Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Nickel Plated Brass
Maximum Detection
3.24mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Country of Origin
Singapore
Product details
Features and benefits
LED indication
Embeddable
No load current 20mA