Pepperl + Fuchs NBB5-18GM50-A2 Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 PNP NBB 36V 5 mm 240 V ac 36 V dc 200 mA
RS Stock No.: 239-7454Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NBB5-18GM50-A2
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M18
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
55.9mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Polybutylene Terephthalate
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
RoHS, UL 508 12, UL 508 4, UL 94 HB, UL 94 V-0, UL 94 V-2, ANSI/ESD, CE, CSA, DIN, EN, REACH
Maximum AC Voltage
240V ac
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
1.95kHz
Shielding
Shielded
Series
NBB
Output Type
PNP
Country of Origin
Vietnam
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 42.402
BD 42.402 Each (Exc. Vat)
BD 46.642
BD 46.642 Each (inc. VAT)
BD 42.402 Each (Exc. Vat)
BD 46.642 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Thread Size
M18
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
55.9mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Materials Detected
Polybutylene Terephthalate
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Maximum AC Voltage
240V ac
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
1.95kHz