Pepperl + Fuchs NBN15-30GM50-E0 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 NPN NBN40-U1-E0 36V 100 mm 36 V dc 200mA
RS Stock No.: 831-3638Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NBN15-30GM50-E0
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
2m
IP Rating
IP68
Mount Type
Non-Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
100mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
DNV GL rules for classification - Ships
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
1.15kHz
Shielding
Shielded
Series
NBN40-U1-E0
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Country of Origin
Indonesia
Product details
Extended Sensing Range
These Pepperl + Fuchs inductive proximity sensors are cylindrical in design and are available with an extended sensing range of up to 30mm to suit a number of different applications.
Features and benefits
LED indication
Embeddable or flush installation
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc
Short circuit and reverse polarity protection
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type V1 connector
Pepperl + Fuchs
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 44.581
BD 44.581 Each (Exc. Vat)
BD 49.039
BD 49.039 Each (inc. VAT)
BD 44.581 Each (Exc. Vat)
BD 49.039 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
2m
IP Rating
IP68
Mount Type
Non-Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
100mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
1.15kHz
Shielding
Shielded
Series
NBN40-U1-E0
Switching Current
200mA
Output Type
NPN
Country of Origin
Indonesia
Product details
Extended Sensing Range
Features and benefits
LED indication
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc