Pepperl + Fuchs NBN4-12GM50-E2-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 PNP 36V 4 mm 36 V dc 200mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M12
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
4-Pin M12
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
IEC 60947, EN 60947, cULus
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
2.65kHz
Shielding
Unshielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Vietnam
Product details
Three Wire DC, Non-Flush Mountable Inductive Proximity Sensors
12 mm diameter, 50 mm long threaded barrel
3 Wire DC output
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type connector
Pepperl + Fuchs
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 32.518
BD 32.518 Each (Exc. Vat)
BD 35.770
BD 35.770 Each (inc. VAT)
BD 32.518 Each (Exc. Vat)
BD 35.770 Each (inc. VAT)
Specifications
Thread Size
M12
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
4-Pin M12
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
IEC 60947, EN 60947, cULus
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
2.65kHz
Shielding
Unshielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Vietnam
Product details