Pepperl + Fuchs NEB12-18GM50-E2-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 x 1 PNP 3V 12 mm 30 V dc 200 mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
69mm
IP Rating
IP67
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Brass
Maximum Detection
12mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Mild Steel
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
cULus Listed, EN 60947-5-2:2007, General Purpose, IEC 60947-5-2:2007
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Unshielded
Output Type
PNP
Country of Origin
Czech Republic
Product details
Three Wire DC, Flush Mountable Inductive Proximity Sensors with Extended Sensing Distance
18 mm diameter, 50 mm long threaded barrel
3 Wire DC output
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type connector
Pepperl + Fuchs
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 73.556
BD 73.556 Each (Exc. Vat)
BD 80.912
BD 80.912 Each (inc. VAT)
BD 73.556 Each (Exc. Vat)
BD 80.912 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
69mm
IP Rating
IP67
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Brass
Maximum Detection
12mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Mild Steel
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Unshielded
Output Type
PNP
Country of Origin
Czech Republic
Product details