Pepperl + Fuchs NEN40-30GM60-E2-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 PNP 3V 40 mm 30 V dc 200mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP67
Length
73.5mm
Mount Type
Non-Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
cULus, IEC 60947-5-2:2007, CCSAUS, EN 60947-5-2:2007
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Shielded
Product details
Extended Sensing Range
These Pepperl + Fuchs inductive proximity sensors are cylindrical in design and are available with an extended sensing range of up to 30mm to suit a number of different applications.
Features and benefits
LED indication
Embeddable or flush installation
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc
Short circuit and reverse polarity protection
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type V1 connector
Pepperl + Fuchs
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 104.375
BD 104.375 Each (Exc. Vat)
BD 114.813
BD 114.813 Each (inc. VAT)
BD 104.375 Each (Exc. Vat)
BD 114.813 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
Length
73.5mm
Mount Type
Non-Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Shielded
Product details
Extended Sensing Range
Features and benefits
LED indication
Supply voltage 10 to 30Vdc