Pepperl + Fuchs NMB2-12GM65-E2-FE-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP 30V 2 mm 30 V dc 200 mA
RS Stock No.: 327-1390Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NMB2-12GM65-E2-FE-V1
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Product Type
Proximity Sensor
Thread Size
M12 x 1
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP69K
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Materials Detected
Ferrous
Maximum Detection
2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
cCSAus Listed, cULus Listed, EN 60947-5-2:2007, General Purpose, IEC 60947-5-2:2007
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Shielded
Output Type
PNP
Depth
12mm
Country of Origin
Czech Republic
Product details
Heavy-duty Sensors
Stainless steel housing machined from solid
Metal sensing face
LED indication
Embeddable in mild steel
IP67 rating (IP68 for pre-wired types)
Resistant to abrasion and lubricants, grease, salt and water
Operating temperature range -25 to +70°C
Reverse polarity, short circuit and overload protected
Pre-wired types include 2m of PUR cable
Standards
EN60947-5-2 EMC compliant
Pepperl + Fuchs
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 83.839
BD 83.839 Each (Exc. Vat)
BD 92.223
BD 92.223 Each (inc. VAT)
BD 83.839 Each (Exc. Vat)
BD 92.223 Each (inc. VAT)
Product Type
Proximity Sensor
Thread Size
M12 x 1
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP69K
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Materials Detected
Ferrous
Maximum Detection
2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Shielded
Output Type
PNP
Depth
12mm
Country of Origin
Czech Republic
Product details
Heavy-duty Sensors
Metal sensing face
LED indication
Embeddable in mild steel