Phihong Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, PSA075-120, 12V dc, 6.25A, 75W, 1 Output, 100 → 240 V ac, 90
RS Stock No.: 711-7391Brand: PhihongManufacturers Part No.: PSA075-120
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Brand
Phihong
Output Voltage
12V dc
Output Current
6.25A
Power Rating
75W
Number of Outputs
1
Input Voltage
100 → 240 V ac, 90 → 264 V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Open Frame
Length
127mm
Width
76.2mm
Depth
33.1mm
Efficiency
70%
Maximum Temperature
+50°C
Minimum Temperature
0°C
Weight
220g
Country of Origin
China
Product details
75W Open Chassis Power Supply, Single Output PSA075 Series
Low Profile fits 1U height requirement
Low cost
Over voltage and short circuit protection
Zero minimum load
EMI compliance to EN 55022 Class B and FCC Class B
Approvals
CE, TUV, cUL, US
Stock information temporarily unavailable.
BD 26.923
BD 26.923 Each (Exc. Vat)
BD 29.615
BD 29.615 Each (inc. VAT)
BD 26.923 Each (Exc. Vat)
BD 29.615 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 4BD 26.923
5 - 9BD 25.785
10 - 24BD 25.478
25 - 49BD 25.183
50+BD 24.918
Technical Document
Specifications
Brand
Phihong
Output Voltage
12V dc
Output Current
6.25A
Power Rating
75W
Number of Outputs
1
Input Voltage
100 → 240 V ac, 90 → 264 V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Open Frame
Length
127mm
Width
76.2mm
Depth
33.1mm
Efficiency
70%
Maximum Temperature
+50°C
Minimum Temperature
0°C
Weight
220g
Country of Origin
China
Product details