ROHM BR24G16FJ-5E2, 16 kB EEPROM 8-Pin SOP-J8 I2C
RS Stock No.: 264-372PBrand: ROHMManufacturers Part No.: BR24G16FJ-5E2
brand-logo
View all in EEPROM
Technical Document
Specifications
Brand
ROHM
Memory Size
16kB
Product Type
EEPROM
Interface Type
I2C
Package Type
SOP-J8
Mount Type
Surface
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
1MHz
Minimum Supply Voltage
1.6V
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Bits per Word
8
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.65mm
Length
6mm
Standards/Approvals
RoHS Compliant
Series
BR24G16xxx-5
Automotive Standard
No
Number of Words
2048
Data Retention
200year
Supply Current
1mA
View all in EEPROM
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (Supplied on a Reel) (Exc. Vat)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Technical Document
Specifications
Brand
ROHM
Memory Size
16kB
Product Type
EEPROM
Interface Type
I2C
Package Type
SOP-J8
Mount Type
Surface
Pin Count
Maximum Clock Frequency
1MHz
Minimum Supply Voltage
1.6V
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Bits per Word
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.65mm
Length
6mm
Standards/Approvals
RoHS Compliant
Series
BR24G16xxx-5
Automotive Standard
No
Number of Words
2048
Data Retention
200year
Supply Current
1mA