ROHM VS85VLNVWMTFTR Uni-Directional TVS Diode, 200 W PMDE
RS Stock No.: 246-4100Brand: ROHMManufacturers Part No.: VS85VLNVWMTFTR
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Brand
ROHM
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
94V
Mount Type
Through Hole, Surface
Package Type
PMDE
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
85V
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
200W
Maximum Peak Pulse Current Ippm
1.4A
Clamping Voltage VC
137V
Minimum Operating Temperature
-55°C
ESD Protection
Yes
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
2.3mm
Height
1mm
Standards/Approvals
IEC 61000-4-2
Series
VSxxVLNVWM
Maximum Reverse Leakage Current
0.1μA
Automotive Standard
AEC-Q101
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
BD 5.491
BD 0.220 Each (In a Pack of 25) (Exc. Vat)
BD 6.040
BD 0.242 Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
25 - 25BD 0.220BD 5.491
50 - 75BD 0.214BD 5.346
Specifications
Brand
ROHM
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
94V
Mount Type
Through Hole, Surface
Package Type
PMDE
85V
200W
1.4A
Clamping Voltage VC
137V
Minimum Operating Temperature
-55°C
ESD Protection
Yes
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
2.3mm
Height
1mm