Schmersal IFL 10-30M-10P Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 PNP IFL 250V ac 10 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 282-6356Brand: SchmersalManufacturers Part No.: IFL 10-30M-10P
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
36mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Flush
Width
36mm
Maximum Supply Voltage
250V ac
Housing Material
Brass
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
EN IEC 60947-5-2, DIN VDE 0660-208
Maximum Switching Frequency
350Hz
Shielding
Shielded
Series
IFL
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 56.546
BD 56.546 Each (Exc. Vat)
BD 62.201
BD 62.201 Each (inc. VAT)
BD 56.546 Each (Exc. Vat)
BD 62.201 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
36mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Flush
Width
36mm
Maximum Supply Voltage
250V ac
Housing Material
Brass
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
350Hz
Shielding
Shielded
Series
IFL
Switching Current
200mA