SICK DBS36E-S3EK00100 Series Incremental Incremental Encoder 30V dc, 100 ppr ppr, HTL Signal, Solid Type, 6 mm Shaft
RS Stock No.: 201-3645Brand: SICKManufacturers Part No.: DBS36E-S3EK00100 / 1060540
View all in Motion Control Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Incremental Encoder
Encoder Technology
Incremental
Pulses Per Revolution
100ppr
Series
DBS36E-S3EK00100
Maximum Revolutions
6000rpm
Output Signal Type
HTL
Shaft Type
Solid
Shaft Diameter
6mm
Interface Type
Incremental
IP Rating
IP65
Maximum Supply Voltage
30V dc
Minimum Operating Temperature
-20°C
Overall Height
37mm
Overall Width
36mm
Standards/Approvals
EN 61000-6-2 and EN 61000-6-3 (class A)
Maximum Operating Temperature
85°C
Mount Type
Flange, Shaft
Switching Frequency
300kHz
Country of Origin
Malaysia
Stock information temporarily unavailable.
BD 64.418
BD 64.418 Each (Exc. Vat)
BD 70.860
BD 70.860 Each (inc. VAT)
BD 64.418 Each (Exc. Vat)
BD 70.860 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Incremental Encoder
Encoder Technology
Pulses Per Revolution
100ppr
Series
DBS36E-S3EK00100
Maximum Revolutions
6000rpm
Output Signal Type
HTL
Shaft Type
Solid
Shaft Diameter
6mm
Interface Type
IP Rating
IP65
Maximum Supply Voltage
30V dc
Minimum Operating Temperature
-20°C
Overall Height
37mm
Overall Width
36mm
Standards/Approvals
Maximum Operating Temperature
85°C
Mount Type
Flange, Shaft
Switching Frequency
300kHz