SICK IMB30-15BPSVC0S Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 PNP IMB 30V 15 mm 30 V dc 200 mA
RS Stock No.: 209-3333Brand: SICKManufacturers Part No.: IMB30-15BPSVC0S
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
70mm
IP Rating
IP68, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Plastic
Maximum Operating Temperature
100°C
Standards/Approvals
ISO 20653:2013-03, EN 60529, EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Shielded
Series
IMB
Output Type
PNP
Country of Origin
Hungary
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 33.697
BD 33.697 Each (Exc. Vat)
BD 37.067
BD 37.067 Each (inc. VAT)
BD 33.697 Each (Exc. Vat)
BD 37.067 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
70mm
IP Rating
IP68, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Plastic
Maximum Operating Temperature
100°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
500Hz