SICK IQ40-40NPSKC0K Block Proximity Sensor PNP IQ40-40NPSKC0K 30V 40 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-2565Brand: SICKManufacturers Part No.: IQ40-40NPSKC0K
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
IP Rating
IP67, IP68, IP69K
Length
66mm
Mount Type
Non-Flush
Terminal Type
4-Pin
Housing Material
Plastic
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
30V
Materials Detected
Metal
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
UL File No. E348498
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Unshielded
Series
IQ40-40NPSKC0K
Country of Origin
Malaysia
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 28.097
BD 28.097 Each (Exc. Vat)
BD 30.907
BD 30.907 Each (inc. VAT)
BD 28.097 Each (Exc. Vat)
BD 30.907 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
IP Rating
IP67, IP68, IP69K
Length
66mm
Mount Type
Non-Flush
Terminal Type
4-Pin
Housing Material
Plastic
Width
40mm
Maximum Supply Voltage
30V
Materials Detected
Metal
Maximum Detection
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
UL File No. E348498
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
100Hz