SICK UM30-213111 Threaded Barrel Distance Sensor UM30, M30 x 1.5 2000 mm 200mA PNP 3V 30 V dc
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Distance Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP67, IP65
Length
84mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Metal
Width
3mm
Maximum Detection
2000mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
CE
Switching Current
200mA
Response Time
92ms
Output Type
PNP
Depth
84mm
Maximum Switching Frequency
8Hz
Series
UM30
Country of Origin
Germany
Product details
UM30-212 & UM30-213 Series
Features and Benefits
· Easy system integration due to the compact design
· Reliable operation in dusty environments
· Distance to object operating mode (e.g. for applications such as height detection)
· Integrated temperature compensation ensures high measurement accuracy
· Complementary switching outputs immediately signal faults
How do ultrasonic proximity sensor work?
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 174.013
BD 174.013 Each (Exc. Vat)
BD 191.414
BD 191.414 Each (inc. VAT)
BD 174.013 Each (Exc. Vat)
BD 191.414 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Distance Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP67, IP65
Length
84mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Metal
Width
3mm
Maximum Detection
2000mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
CE
Switching Current
200mA
Response Time
92ms
Output Type
PNP
Depth
84mm
Maximum Switching Frequency
8Hz