STMicroelectronics STGB20V60DF IGBT, 40 A 600 V, 3-Pin D2PAK (TO-263), Surface Mount
RS Stock No.: 860-7551Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: STGB20V60DF
brand-logo
View all in IGBTs
Technical Document
Specifications
Maximum Continuous Collector Current
40 A
Maximum Collector Emitter Voltage
600 V
Maximum Gate Emitter Voltage
±20V
Maximum Power Dissipation
167 W
Package Type
D2PAK (TO-263)
Mounting Type
Surface Mount
Channel Type
N
Pin Count
3
Transistor Configuration
Single
Dimensions
10.4 x 9.35 x 4.6mm
Minimum Operating Temperature
-55 °C
Maximum Operating Temperature
+175 °C
Product details
IGBT Discretes, STMicroelectronics
IGBT Discretes & Modules, STMicroelectronics
Click here to find out more
You may be interested in
View all in IGBTs
Stock information temporarily unavailable.
BD 0.613
BD 0.306 Each (In a Pack of 2) (Exc. Vat)
BD 0.674
BD 0.337 Each (In a Pack of 2) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
40 A
600 V
Maximum Gate Emitter Voltage
±20V
Maximum Power Dissipation
167 W
Package Type
D2PAK (TO-263)
Mounting Type
Surface Mount
Channel Type
N
Pin Count
3
Transistor Configuration
Single
Dimensions
10.4 x 9.35 x 4.6mm
Minimum Operating Temperature
-55 °C
Maximum Operating Temperature
+175 °C