TDK-Lambda Switching Power Supply, CUS400M-12/AX5 2 Output 12V dc, 20.83A, 400 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
2
Mount Type
Panel
Power
400W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
20.83A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
198mm
Length
198mm
Weight
440g
Width
128mm
Standards/Approvals
Efficiency
90%
Series
CUS400M
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
20.83A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
United Kingdom
Stock information temporarily unavailable.
BD 109.011
BD 109.011 Each (Exc. Vat)
BD 119.912
BD 119.912 Each (inc. VAT)
BD 109.011 Each (Exc. Vat)
BD 119.912 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 4BD 109.011
5 - 9BD 105.734
10 - 24BD 102.976
25 - 49BD 101.260
50+BD 99.462
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
2
Mount Type
Panel
Power
400W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
20.83A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
198mm
Length
198mm
Weight
440g
Width
128mm
Standards/Approvals
Efficiency
90%
Series
CUS400M
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
20.83A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac