TDK-Lambda Switching Power Supply, CUS600M-28 28V dc, 14.3A, 600 W, Input 85V ac to 265V ac
RS Stock No.: 209-5799Brand: TDK-LambdaManufacturers Part No.: CUS600M-28
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
28V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Panel
Power
600W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
14.3A
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
198mm
Depth
198mm
Weight
440g
Standards/Approvals
Width
128mm
Efficiency
90%
Maximum Input Voltage
265V ac
Series
CUS600M
Output Current
14.3A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Stock information temporarily unavailable.
BD 116.848
BD 116.848 Each (Exc. Vat)
BD 128.533
BD 128.533 Each (inc. VAT)
BD 116.848 Each (Exc. Vat)
BD 128.533 Each (inc. VAT)
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
28V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Panel
Power
600W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
14.3A
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
198mm
Depth
198mm
Weight
440g
Standards/Approvals
Width
128mm
Efficiency
90%
Maximum Input Voltage
265V ac
Series
CUS600M
Output Current
14.3A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac