TDK-Lambda Embedded Switch Mode Power Supply (SMPS), ZWS240PAF-24/SA, 24V dc, 10A, 240W, 1 Output, 120 → 370 V
RS Stock No.: 435-3370Brand: TDK-LambdaManufacturers Part No.: ZWS240PAF-24/SA
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Output Voltage
24V dc
Output Current
10A
Power Rating
240W
Number of Outputs
1
Input Voltage
120 → 370 V dc, 85 → 265 V ac
Mounting Type
Enclosed
Package Type
Enclosed
Length
222mm
Width
95mm
Depth
42mm
Efficiency
82%
Minimum Temperature
-10°C
Weight
1.1kg
Maximum Temperature
+60°C
Country of Origin
Malaysia
Product details
Switch Mode - TDK-Lambda
You may be interested in
TDK-Lambda, ZWS240BP-24, 10A
BD 150.958Each (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
You may be interested in
TDK-Lambda, ZWS240BP-24, 10A
BD 150.958Each (Exc. Vat)
Technical Document
Specifications
Output Voltage
24V dc
Output Current
10A
Power Rating
240W
Number of Outputs
1
Input Voltage
120 → 370 V dc, 85 → 265 V ac
Mounting Type
Package Type
Length
222mm
Width
95mm
Depth
42mm
Efficiency
82%
Minimum Temperature
-10°C
Weight
1.1kg
Maximum Temperature
+60°C