TE Connectivity 6.8kΩ Carbon Composition Resistor 0.25W ±5% CBT25J6K8
RS Stock No.: 806-6421Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: CBT25J6K8
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
6.8kΩ
Power Rating
0.25W
Tolerance
±5%
Technology
Carbon Composition
Series
CBT
Temperature Coefficient
-700 → +400ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+125°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
Japan
Product details
Carborn Composition Resistors,CBT25 Series 0.25W
CBT25 Series Resistors
0.25 Watts at 70°C Derating to 0 at +125°C 0.5
Maximum Voltage 250V
Wide Range of Resistance values, 1R0 - 5M6
Great Pulse endurance properties and a range of Resistance Tolerances
Axial - 0.25W/0.5W
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.023
BD 0.202 Each (In a Pack of 10) (Exc. Vat)
BD 2.225
BD 0.222 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 90BD 0.202BD 2.023
100 - 240BD 0.116BD 1.156
250+BD 0.104BD 1.040
Specifications
Resistance
6.8kΩ
Power Rating
0.25W
Tolerance
±5%
Technology
Carbon Composition
Series
CBT
Temperature Coefficient
-700 → +400ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+125°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
Japan
Product details
CBT25 Series Resistors
Maximum Voltage 250V
Axial - 0.25W/0.5W