TE Connectivity, DT Automotive Connector Female Green Cable 12 Way Wire Termination DT06-12SC
RS Stock No.: 473-882Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: DT06-12SC
brand-logo
View all in Automotive Connectors
Technical Document
Specifications
Product Type
Automotive Connector
Number of Contacts
12
Sub Type
Housing for Female Terminals
Termination Type
Wire
Gender
Female
Current
13A
Number of Rows
2
Mount Type
Cable
Series
DT
Colour
Green
IP Rating
IP6K9K, IP68
Diameter
1.59mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
40.56mm
Standards/Approvals
SAE J2030
Width
18.19mm
Housing Material
Polyamide Fibreglass
Country of Origin
United States
Stock information temporarily unavailable.
BD 101.254
BD 101.254 1 Pack of 35 (Exc. Vat)
BD 111.379
BD 111.379 1 Pack of 35 (inc. VAT)
Product Type
Automotive Connector
Number of Contacts
12
Sub Type
Housing for Female Terminals
Termination Type
Wire
Gender
Female
Current
13A
Number of Rows
2
Mount Type
Cable
Series
DT
Colour
Green
IP Rating
IP6K9K, IP68
Diameter
1.59mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
40.56mm
Standards/Approvals
SAE J2030
Width
18.19mm