TE Connectivity 20 kΩ Wirewound Wirewound Through Hole Fixed Resistor 7 W 5 % ER5820KJT
RS Stock No.: 199-6637Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: ER5820KJT
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
20kΩ
Product Type
Wirewound Through Hole Fixed Resistor
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
200V
Technology
Wirewound
Series
ER58
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Length
22.2mm
Diameter
8mm
Standards/Approvals
No
Width
8mm
Temperature Coefficient
+60 ppm/°C
Country of Origin
India
Product details
ER58 Series, Axial
ER Series are high power dissipation Silicone coated resistors
Special pulse styles available
Resistant to most solvents
Silicone Coated Axial
Click here to find out more
You may be interested in
Welwyn 20kΩ Wire Wound Wirewound Resistor 7W ±5% W22-20KJI
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Vishay 20 kΩ Wirewound Resistor 7 W RWM06222002JA15E1
BD 0.941Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 5.404
BD 1.081 Each (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
BD 5.944
BD 1.189 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 95BD 1.081BD 5.404
100 - 245BD 0.711BD 3.555
250 - 495BD 0.601BD 3.006
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
20kΩ
Product Type
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
200V
Technology
Wirewound
Series
ER58
Automotive Standard
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Length
22.2mm
Diameter
8mm
Standards/Approvals
Width
8mm
Temperature Coefficient
+60 ppm/°C