TE Connectivity HCL165J10RCX, 10 Ω 100 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 254-3807Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HCL165J10RCX
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
10Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
100W
Series
HCL165
Package/Case
165
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
-80 to 200 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Flying Leads
Overall Length
16mm
Pin Count
2
Overall Height
7.25mm
Overall Width
41.3mm
Standards/Approvals
UL, RoHS
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 1,068.722
BD 21.374 Each (In a Box of 50) (Exc. Vat)
BD 1,175.594
BD 23.511 Each (In a Box of 50) (inc. VAT)
Specifications
Resistance
10Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
100W
Series
HCL165
Package/Case
165
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
-80 to 200 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Flying Leads
Overall Length
16mm
Pin Count
2
Overall Height
7.25mm
Overall Width
41.3mm