TE Connectivity 180 Ω Ceramic Through Hole Fixed Resistor 2 W 10 % HPCR0819AK180RST
RS Stock No.: 240-5952Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HPCR0819AK180RST
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
180Ω
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
HPCR
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Length
19.1mm
Diameter
6.35mm
Standards/Approvals
RoHS, EU
Width
7.9mm
Temperature Coefficient
0 to -800 ppm/°C
Country of Origin
Mexico
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 3.728
BD 3.728 Each (Exc. Vat)
BD 4.101
BD 4.101 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 3.728 Each (Exc. Vat)
BD 4.101 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 9BD 3.728
10 - 49BD 2.959
50 - 99BD 2.358
100+BD 2.196
Specifications
Resistance
180Ω
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
HPCR
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Length
19.1mm
Diameter
6.35mm
Standards/Approvals
RoHS, EU
Width
7.9mm