TE Connectivity HSA258R2J, 8.2 Ω 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
8.2Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Product details
25W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 3.098
BD 3.098 Each (Exc. Vat)
BD 3.408
BD 3.408 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 3.098 Each (Exc. Vat)
BD 3.408 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 24BD 3.098
25 - 49BD 2.930
50 - 99BD 2.682
100+BD 2.572
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
8.2Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Product details