TE Connectivity HSA25R01J, 10 mΩ 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 720-4975Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA25R01J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
10mΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Product details
25W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
You may be interested in
Arcol HS25 R01 K 10 %
BD 5.398Each (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 3.196
BD 3.196 Each (Exc. Vat)
BD 3.516
BD 3.516 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 3.516 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 9BD 3.196
10 - 24BD 2.566
25 - 49BD 2.399
100+BD 2.104
Click here to find out more
You may be interested in
Arcol HS25 R01 K 10 %
Technical Document
Specifications
Resistance
10mΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Product details
Braking resistor
Balancing resistor
Crowbar
Filter
Arcol HS25 R01 K 10 %