TE Connectivity HSC200R47J, 470 mΩ 200 W Wirewound, Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
470mΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
200W
Series
HSC200
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
±50 ppm/°C, ±50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound, Wirewound
Termination Style
Stud
Overall Length
143mm
Overall Height
42mm
Overall Width
73mm
Standards/Approvals
RoHS
Product details
200W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 33.998
BD 33.998 Each (Exc. Vat)
BD 37.398
BD 37.398 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 33.998 Each (Exc. Vat)
BD 37.398 Each (inc. VAT)
Select packaging type
Specifications
Resistance
470mΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
200W
Series
HSC200
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
±50 ppm/°C, ±50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound, Wirewound
Termination Style
Stud
Overall Length
143mm
Overall Height
42mm
Overall Width
73mm
Standards/Approvals
RoHS
Product details