TE Connectivity 18 Ω Power Film Through Hole Fixed Resistor 100 W 1 % MPT100C18RF
RS Stock No.: 195-5138Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: MPT100C18RF
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
18Ω
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Resistor Type
Power
Power Rating
100W
Packaging
Tube
Tolerance ±
1%
Axial/Radial
Radial
Voltage
700V
Technology
Power Film
Series
MPT
Automotive Standard
No
Package/Case
TO-247
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-65°C
Lead Pitch Radial
10.42mm
Maximum Operating Temperature
175°C
Height
4.95mm
Length
15.75mm
Standards/Approvals
No
Width
20.7mm
Temperature Coefficient
±50 ppm/°C
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 9.387
BD 9.387 Each (Exc. Vat)
BD 10.326
BD 10.326 Each (inc. VAT)
Select packaging type
BD 9.387 Each (Exc. Vat)
BD 10.326 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 4BD 9.387
5 - 9BD 8.734
10 - 24BD 7.976
25 - 49BD 7.133
50+BD 6.479
Specifications
Resistance
18Ω
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Resistor Type
Power
Power Rating
100W
Packaging
Tube
Tolerance ±
1%
Axial/Radial
Radial
Voltage
700V
Technology
Power Film
Series
MPT
Automotive Standard
Package/Case
TO-247
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-65°C
Lead Pitch Radial
10.42mm
Maximum Operating Temperature
175°C
Height
4.95mm
Length
15.75mm
Standards/Approvals
Width
20.7mm
Temperature Coefficient
±50 ppm/°C