TE Connectivity RN73 100 Ω, 0805 Thin Film Surface Mount Resistor ±0.1 % 0.1 W - RN73C2A100RBTDF
RS Stock No.: 125-1118Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: RN73C2A100RBTDF
brand-logo
View all in Surface Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
100Ω
Product Type
Surface Mount Resistor
Resistor Type
Precision
Technology
Thin Film
Package/Case
0805
Packaging
Tape & Reel
Tolerance
±0.1 %
Power Rating
0.1W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
-10 ppm/°C, +10 ppm/°C
Automotive Standard
No
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
RN73
Maximum Operating Temperature
155°C
Termination Style
Solder
Length
2mm
Height
0.55mm
Standards/Approvals
No
Width
1.25mm
Product details
RN0805 SMT 5.1Ω to 9.76kΩ
Stable high frequency perfomance
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 2.081
BD 0.208 Each (In a Bag of 10) (Exc. Vat)
BD 2.289
BD 0.229 Each (In a Bag of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Bag
10 - 40BD 0.208BD 2.081
50 - 90BD 0.144BD 1.445
500+BD 0.104BD 1.040
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
100Ω
Product Type
Surface Mount Resistor
Resistor Type
Precision
Technology
Thin Film
Package/Case
0805
Packaging
Tape & Reel
Tolerance
±0.1 %
Power Rating
0.1W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
-10 ppm/°C, +10 ppm/°C
Automotive Standard
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
RN73
Maximum Operating Temperature
155°C
Termination Style
Solder
Length
2mm
Height
0.55mm
Standards/Approvals
Width
1.25mm
Product details
RN0805 SMT 5.1Ω to 9.76kΩ