TE Connectivity THS252K2J, 2.2 kΩ 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 164-4346Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: THS252K2J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
2.2kΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
THS25
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+30 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details
25W Aluminium housed wirewound power resistors - THS25 Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 141.032
BD 1.410 Each (In a Box of 100) (Exc. Vat)
BD 155.135
BD 1.551 Each (In a Box of 100) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Box
100 - 400BD 1.410BD 141.032
500 - 900BD 1.162BD 116.178
Specifications
Resistance
2.2kΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
THS25
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+30 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details