RS Stock No.: 134-5563Brand: TectonicManufacturers Part No.: TEBM35C10-4
brand-logo
View all in Speaker Drivers
Technical Document
Specifications
Speaker Part
Speaker Driver
Impedance
Nominal Rated Power
10W
Frequency Type
Full Range
Diameter
54mm
Driver Shape
Round
Frequency Response
20 kHz, 100 Hz
Depth
25.1mm
Maximum Frequency Response
20 kHz
Weight
51.3g
Country of Origin
China
Product details
Tectonic Elements TEBM35C10-4 Miniature BMR Driver
Features & Benefits
100Hz - 20kHz
Extreme wide directivity - 180°
Applications:
Portable Speakers
Sound bars and stands
Flat TV speakers
Conference speaker phone
View all in Speaker Drivers
Stock information temporarily unavailable.
BD 4.352
BD 4.352 1 Box of 1 (Exc. Vat)
BD 4.787
BD 4.787 1 Box of 1 (inc. VAT)
Tectonic 54mm dia 10W nom Full Range Speaker Driver, 4Ω, 20 kHz, 100 Hz
BD 4.352 1 Box of 1 (Exc. Vat)
BD 4.787 1 Box of 1 (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Speaker Part
Speaker Driver
Impedance
Nominal Rated Power
10W
Frequency Type
Full Range
Diameter
54mm
Driver Shape
Round
Frequency Response
20 kHz, 100 Hz
Depth
25.1mm
Maximum Frequency Response
20 kHz
Weight
51.3g
Country of Origin
China
Product details
Features & Benefits
100Hz - 20kHz