THK Linear Guide Carriage HSR15R1SS(GK) HSR Series, 8.33 kN Dynamic Load
RS Stock No.: 729-9979Brand: THKManufacturers Part No.: HSR15R1SS(GK)
brand-logo
View all in Linear Guide Blocks
Technical Document
Specifications
Brand
THK
Product Type
Linear Guide Carriage
Series
HSR
Carriage Length
56.6mm
Carriage Width
34mm
Dynamic Load Rating
8.33kN
Static Load Rating
13.5kN
Carriage Type
LM Block
Acceptable Rail Width
15mm
Carriage Material
Stainless Steel
Standards/Approvals
No
Product details
HSR-R Linear Carriages
Linear Guides and Rails - THK
Stock information temporarily unavailable.
BD 60.343
BD 60.343 Each (Exc. Vat)
BD 66.377
BD 66.377 Each (inc. VAT)
BD 60.343 Each (Exc. Vat)
BD 66.377 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 4BD 60.343
5 - 9BD 57.927
10+BD 56.719
Technical Document
Specifications
Brand
THK
Product Type
Linear Guide Carriage
Series
HSR
Carriage Length
56.6mm
Carriage Width
34mm
Dynamic Load Rating
8.33kN
Static Load Rating
13.5kN
Carriage Type
LM Block
Acceptable Rail Width
15mm