Turck BI10-M30-AP6X-H1141 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 PNP BI 10 30V 10 mm 30 V dc 200 mA
RS Stock No.: 830-8309Brand: TurckManufacturers Part No.: BI10-M30-AP6X-H1141
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
62mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
4-Pin M12
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Copper Zinc Alloy
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
EN, IEC, RoHS
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Shielded
Series
BI 10
Output Type
PNP
Country of Origin
China
Product details
BI 10 Series
The Professional Turck Banner BI 10 series of barrel style inductive proximity sensors.
Turck Banner Barrel Inductive Proximity Sensors
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 78.255
BD 78.255 Each (Exc. Vat)
BD 86.081
BD 86.081 Each (inc. VAT)
BD 78.255 Each (Exc. Vat)
BD 86.081 Each (inc. VAT)
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
62mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
4-Pin M12
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Copper Zinc Alloy
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
EN, IEC, RoHS
Maximum Switching Frequency
500Hz