Turck NI10-G18SK-AP6X2 Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 x 1 PNP NI 10 30V 10 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 837-5633Brand: TurckManufacturers Part No.: NI10-G18SK-AP6X2
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
77mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
PG 9 Gland
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Plastic
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS
Depth
50mm
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Shielded
Series
NI 10
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Product details
NI 10 Series
The Professional Turck Banner NI 10 series of barrel style inductive proximity sensors.
Turck Banner Barrel Inductive Proximity Sensors
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 166.175
BD 166.175 Each (Exc. Vat)
BD 182.793
BD 182.793 Each (inc. VAT)
BD 166.175 Each (Exc. Vat)
BD 182.793 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
77mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
PG 9 Gland
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Plastic
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS
Depth
50mm
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Shielded
Series
NI 10
Switching Current
200mA