Turck NI10-M18-AN5X/CS11591 Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 NPN NI 10 5.25V 10 mm 5.25 V dc 50mA
RS Stock No.: 837-5630Brand: TurckManufacturers Part No.: NI10-M18-AN5X/CS11591
Thread Size
M18
Length
54mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Non-Flush
Width
54mm
Maximum Supply Voltage
5.25V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
5.25V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Unshielded
Series
NI 10
Switching Current
50mA
Output Type
NPN
Product details
NI 10 Series
The Professional Turck Banner NI 10 series of barrel style inductive proximity sensors.
BD 221.108
BD 221.108 Each (Exc. Vat)
BD 243.219
BD 243.219 Each (inc. VAT)
BD 221.108 Each (Exc. Vat)
BD 243.219 Each (inc. VAT)
Thread Size
M18
Length
54mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Non-Flush
Width
54mm
Maximum Supply Voltage
5.25V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
5.25V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS
Maximum Switching Frequency
500Hz
Shielding
Unshielded
Series
NI 10
Switching Current
50mA