Turck NI10U-M12E-AP6X-H1141 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP Uprox 30V 10 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 837-5683Brand: TurckManufacturers Part No.: NI10U-M12E-AP6X-H1141
Thread Size
M12 x 1
Length
62mm
IP Rating
IP68
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass, Copper Zinc
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
10mm
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
No
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Shielded
Series
Uprox
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
Product details
NI 10U Series
The NI 10U Series of inductive proximity sensors from Turck Banner that features Uprox+.
Turck Banner Barrel Inductive Proximity Sensors
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
BD 64.511
BD 64.511 Each (Exc. Vat)
BD 70.962
BD 70.962 Each (inc. VAT)
BD 64.511 Each (Exc. Vat)
BD 70.962 Each (inc. VAT)
Thread Size
M12 x 1
Length
62mm
IP Rating
IP68
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
10mm
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
No
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Shielded
Series
Uprox
Switching Current
200mA