Vishay 10kΩ Linear Potentiometer Panel Mount, 175SX1A48F103SS
RS Stock No.: 368-1848Brand: VishayManufacturers Part No.: 175SX1A48F103SS
brand-logo
View all in Potentiometers
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Potentiometer Type
Linear
Maximum Resistance
10kΩ
Number of Turns
1
Power Rating
0.5W
Mounting Type
Panel Mount
Termination Style
Solder Lug
Shaft Diameter
6.35 mm
Tolerance
±20%
Click here to find out more
View all in Potentiometers
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Specifications
Brand
Vishay
Potentiometer Type
Linear
Maximum Resistance
10kΩ
Number of Turns
1
Power Rating
0.5W
Mounting Type
Panel Mount
Termination Style
Solder Lug
Shaft Diameter
6.35 mm
Tolerance
±20%