Vishay 200μF Electrolytic Capacitor 250V dc, Through Hole - 39D207F250JP6
RS Stock No.: 855-6093Brand: VishayManufacturers Part No.: 39D207F250JP6
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
200µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
25.7 x 67.1mm
Height
67.1mm
Minimum Operating Temperature
-20°C
Diameter
25.7mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
500h
Series
39D
Tolerance
-10 → +50%
Country of Origin
United States
Product details
Vishay 36D Series
Features and Benefits:
High ripple current
Low leakage current
Long shelf life
Screw Terminals
Applications:
Designed for applications requiring greatest possible capacitance in small physical case sizes.
Clamp-fixing +85°C
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 12.161
BD 12.161 Each (Exc. Vat)
BD 13.377
BD 13.377 Each (inc. VAT)
BD 12.161 Each (Exc. Vat)
BD 13.377 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 4BD 12.161
5 - 9BD 11.878
10 - 24BD 11.346
25+BD 9.722
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
200µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
25.7 x 67.1mm
Height
67.1mm
Minimum Operating Temperature
-20°C
Diameter
25.7mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
500h
Series
39D
Tolerance
-10 → +50%
Country of Origin
United States
Product details
Vishay 36D Series
Features and Benefits:
High ripple current
Low leakage current
Long shelf life
Screw Terminals
Applications:
Clamp-fixing +85°C