Vishay 1200V 150A, Rectifier Diode, 2-Pin DO-8 VS-150UR120D
RS Stock No.: 468-9045Brand: VishayManufacturers Part No.: VS-150UR120D
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Mounting Type
Thread Mount
Package Type
DO-8
Maximum Continuous Forward Current
150A
Peak Reverse Repetitive Voltage
1200V
Diode Configuration
Stud Anode
Rectifier Type
Recovery Rectifier
Diode Type
Rectifier
Pin Count
2
Maximum Forward Voltage Drop
1.47V
Number of Elements per Chip
1
Diode Technology
Silicon Junction
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current
3.1kA
Product details
Standard Recovery Rectifiers, over 40A
Versatile and high-efficiency Standard Recovery Power Diodes in industry-standard package styles.
Diodes and Rectifiers, Vishay Semiconductor
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
BD 16.178
BD 16.178 Each (Exc. Vat)
BD 17.796
BD 17.796 Each (inc. VAT)
BD 16.178 Each (Exc. Vat)
BD 17.796 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 1BD 16.178
2 - 4BD 15.693
5 - 9BD 15.207
10 - 24BD 14.635
25+BD 14.051
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Mounting Type
Thread Mount
Package Type
DO-8
150A
1200V
Diode Configuration
Stud Anode
Rectifier Type
Recovery Rectifier
Diode Type
Rectifier
Pin Count
2
Maximum Forward Voltage Drop
1.47V
Number of Elements per Chip
1
Diode Technology
Silicon Junction
3.1kA
Product details