Vishay VS-GBPC35 Series Bridge Rectifiers
Universal, 3 way terminals: push-on, wrap around or solder
High thermal conductivity package, electrically insulated case
Positive polarity symbol molded on the plastic case
Center hole fixing
Glass passivated diode chips
Excellent power/volume ratio
temperature 260 °C to 275 °C
Wire lead version available
UL E300359 approved
Designed and qualified for industrial and consumer level
Approvals
UL E54214
Bridge Rectifiers - Vishay Semiconductor
Stock information temporarily unavailable.
BD 5.595
BD 5.595 Each (Exc. Vat)
BD 6.155
BD 6.155 Each (inc. VAT)
1
BD 5.595 Each (Exc. Vat)
BD 6.155 Each (inc. VAT)
| Quantity | Unit price |
|---|---|
| 1 - 9 | BD 5.595 |
| 10 - 24 | BD 5.439 |
| 25 - 49 | BD 5.150 |
| 100+ | BD 4.809 |
Technical Document
Specifications
Brand
VishayProduct Type
Bridge Rectifier
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
800V
Mount Type
Screw
Package Type
GBPC
Number of Phases
1
Pin Count
4
Configuration
Single
Maximum Operating Temperature
150°C
Forward Current If
35A
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
500A
Peak Forward Voltage Vf
1.1V
Height
7.7mm
Length
28.6mm
Peak Reverse Current Ir
5μA
Standards/Approvals
No
Series
VS-GBPC
Automotive Standard
No
Product details
Center hole fixing
Glass passivated diode chips
Excellent power/volume ratio
temperature 260 °C to 275 °C