XP Power Switching Power Supply, ECE05US12 12V dc, 410mA, 5 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
5W
SMPS Output Current
410mA
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
15.24mm
Length
25.4mm
Weight
16g
Standards/Approvals
Width
25.4mm
Series
ECE
Maximum Input Voltage
264V ac
Efficiency
82%
Minimum Input Voltage
85V ac
Output Current
410mA
Hazardous Area Certification
No
Country of Origin
China
Product details
XP Power - ECE Series of 5/10 W AC-DC Power Supplies
The ECE series from XP Power offers an excellent range of 5 W to 10 W, PCB mount power supplies. These highly reliable encapsulated power supplies have single output voltages from 3.3 V to 48 V and feature an ultra-compact construction. The range also attributes less than 0.3 W no load input power, peak load capability and a high efficiency of up to 85%.
5 W to 10 W AC-DC power supplies
Single outputs from 3.3 V to 48 V
Encapsulated PCB mount
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 85%
No external components required
-25 °C to +70 °C Operating temperature
XP Power
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
BD 10.346
BD 10.346 Each (Exc. Vat)
BD 11.381
BD 11.381 Each (inc. VAT)
BD 10.346 Each (Exc. Vat)
BD 11.381 Each (inc. VAT)
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
5W
SMPS Output Current
410mA
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
15.24mm
Length
25.4mm
Weight
16g
Standards/Approvals
Width
25.4mm
Series
ECE
Maximum Input Voltage
264V ac
Efficiency
82%
Minimum Input Voltage
85V ac
Output Current
410mA
Hazardous Area Certification
No
Country of Origin
China
Product details
Encapsulated PCB mount
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 85%