XP Power Switching Power Supply, ECE80US12-S 12V dc, 6.67A, 80 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
80W
SMPS Output Current
6.67A
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Width
47.5mm
Weight
280g
Depth
28.5mm
Length
113mm
Series
ECE
Maximum Input Voltage
264V ac
Efficiency
88%
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Output Current
6.67A
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
XP Power - ECE80 Series
Features and Benefits
• Ultra small size
• Single outputs 12 to 48 V
• Encapsulated
• Peak load capability
• Green Power
• High active mode efficiency
• Low no load power consumption
Standards
XP Power - AC-DC Power Supplies
Stock information temporarily unavailable.
BD 60.309
BD 60.309 Each (Exc. Vat)
BD 66.340
BD 66.340 Each (inc. VAT)
BD 60.309 Each (Exc. Vat)
BD 66.340 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 4BD 60.309
5 - 9BD 58.499
10 - 24BD 56.684
25 - 49BD 54.875
50+BD 53.066
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
80W
SMPS Output Current
6.67A
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Width
47.5mm
Weight
280g
Depth
28.5mm
Length
113mm
Series
ECE
Maximum Input Voltage
264V ac
Efficiency
88%
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Output Current
6.67A
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
XP Power - ECE80 Series
Features and Benefits
• Ultra small size
• Single outputs 12 to 48 V