XP Power Switching Power Supply, ECH450PS12-EF 12V dc, 37.5A, 450 W, Input 264V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Screw
Power
450W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
37.5A
Maximum Operating Temperature
70°C
Weight
1.46lb
Standards/Approvals
RoHS
Efficiency
93%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
ECH450
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
264V ac
Country of Origin
China
Stock information temporarily unavailable.
BD 106.034
BD 106.034 Each (Exc. Vat)
BD 116.637
BD 116.637 Each (inc. VAT)
BD 106.034 Each (Exc. Vat)
BD 116.637 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 4BD 106.034
5 - 9BD 102.855
10 - 24BD 101.231
25 - 49BD 99.572
50+BD 97.821
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Screw
Power
450W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
37.5A
Maximum Operating Temperature
70°C
Weight
1.46lb
Standards/Approvals
RoHS
Efficiency
93%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
ECH450
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
264V ac