XP Power Switching Power Supply, EML15US36-E 36V dc, 420mA, 15 W, Input 85V ac to 264V ac
RS Stock No.: 122-6594Brand: XP PowerManufacturers Part No.: EML15US36-E
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
36V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
15W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
420mA
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
24.4mm
Length
65mm
Weight
90g
Standards/Approvals
IEC 60601-1, ANSI/AAMI ES 60601-1, EN 60601-1/A12
Width
33.3mm
Efficiency
82%
Series
EML
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
420mA
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Product details
XP Power- EML15 Series of AC-DC Power Supplies
The EML15 series from XP Power offers a highly reliable range of open frame and encapsulated AC-DC single output power supplies. The series has been primarily designed for medical applications and meets worldwide medical safety standards, in compliance to class B with conducted and radiated emissions. This compact, class II designed range has a single output range from 3.3 V to 48 V and features a 130%, 30s peak load capability.
15 W
Single Outputs from 3.3 V to 48 V
Mechanical options include PCB mount, open frame, chassis mount with screw terminals and DIN Rail
Meets worldwide medical safety standards
130%, 30s Peak load capability
Class II design
XP Power
Stock information temporarily unavailable.
BD 25.253
BD 25.253 Each (Exc. Vat)
BD 27.778
BD 27.778 Each (inc. VAT)
BD 25.253 Each (Exc. Vat)
BD 27.778 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 4BD 25.253
5 - 9BD 24.496
10 - 24BD 23.733
25 - 49BD 22.976
50+BD 22.224
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
36V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
15W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
420mA
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
24.4mm
Length
65mm
Weight
90g
Standards/Approvals
Width
33.3mm
Efficiency
82%
Series
EML
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
420mA
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Product details
15 W
130%, 30s Peak load capability