XP Power Switching Power Supply, LCS100US48, 48V dc, 2.3A, 110W, 1 Output, 85 → 264 V ac, 120 → 373 V dc
RS Stock No.: 218-8343Brand: XP PowerManufacturers Part No.: LCS100US48
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Output Voltage
48V dc
Output Current
2.3A
Power Rating
110W
Number of Outputs
1
Input Voltage
85 → 264 V ac, 120 → 373 V dc
Package Type
Enclosed
Medical Approved
No
Series
LCS100
Country of Origin
China
You may be interested in
MEAN WELL, LRS-100-48, 2.3A
BD 15.558Each (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
BD 11.190
BD 11.190 1 Box of 1 (Exc. Vat)
BD 12.309
BD 12.309 1 Box of 1 (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 4BD 11.190
5 - 9BD 11.069
10 - 24BD 10.913
25 - 49BD 10.768
50+BD 10.606
You may be interested in
MEAN WELL, LRS-100-48, 2.3A
BD 15.558Each (Exc. Vat)
Technical Document
Specifications
Output Voltage
48V dc
Output Current
2.3A
Power Rating
110W
Number of Outputs
1
Input Voltage
85 → 264 V ac, 120 → 373 V dc